NAGYKANIZSAI SZC Cserháti Sándor Technikum és Kollégium

ESSD Beszámoló Nagykanizsai Szakképzési Centrum Cserháti Sándor Technikum és Kollégium

essd certificate thIskolánkban 2021. 09. 28-án tartottuk meg az Európai Diáksport Napjához (ESSD – European School Sport Day) kapcsolódó sport rendezvényünket. Ez volt az első alkalom, hogy iskolánkban is megrendeztük, így ez egy új kihívás volt mindannyiunk számára – tanároknak, diákoknak egyaránt. Az esemény kiemelt célja volt, hogy minél több diákot megmozgassunk és számukra eddig talán kevésbé ismert mozgásformákkal is találkozzanak. Ezeket kiegészítettük hagyományos, általuk is gyakorolt sportokkal, illetve játékos ügyességi feladatokkal. Az eseményt két részre bontottuk: Az elsőben az aktuális évszámnak megfelelő 2021 méteres futás volt a feladat - itt az osztályok tanulói együtt indultak. Azt értékeltük, hogy százalékos arányban melyik osztályból teljesítették a legtöbben a távot. A sport napon összesen 377 tanulónk vett részt, közülük 203-an le is futották a kijelölt távot. A futás végén minden résztvevőt egy müzli szelettel jutalmaztunk. A futás közös teljesítése után az osztályok külön váltak, és a sportos akadályverseny 16 állomását már így küzdötték le. Minden osztály megkapta a maga menetlevelét, ami tartalmazta a feladatok sorrendjét, az egyes állomások helyszíneit. A teljesítményt állomásonként külön értékeltük, illetve volt két helyszín, ahol a játék, illetve a tanulás volt a cél (Kung-Fu és Amőba játék) - itt a csapatok nem kaptak pontokat. A feladatokat igyekeztünk úgy összeállítani, hogy azok változatosak, szórakoztatóak és mindenki számára teljesíthetők legyenek. A helyszínek és a sorrend úgy lettek kialakítva, hogy közöttük jócskán kellett sétálni is. A nap végére így az átlagoshoz képest biztosan megugrott az érték a napi lépésszámlálókon. A sétáról, mint az egészségmegőrzés hathatós eszközéről hajlamosak vagyunk megfeledkezni, pedig nagyon sok jótékony hatása van, ha rendszeresen művelik. A szervezésben és a lebonyolításban részt vettek a 10.E osztály fitnesz-wellness instruktornak tanuló diákjai is, akiknek ez egyben a képzésük részét képező projektfeladat is volt. Ők egy nagyobb sportesemény előkészítésének, tervezésének, szervezésének, lebonyolításának feladataival ismerkedtek ezáltal.

Az akadályverseny feladatai az alábbiak voltak:

 • Lajhármászás kötélen két fa között kifeszített kötélen
 • Evezés Concept2 ergometriás evezőgépen 30 másodperc alatt a lehető legnagyobb távolságra
 • Kerékpáros ügyességi pálya teljesítése
 • Kung-Fu bemutató megtekintése és alap technikák tanulása
 • Célba lövés légpuskával bukó célra
 • Amerikai foci (tojáslabda) célba dobás
 • Gyakorló kézigránát dobás kijelölt célterületekre
 • Szlalom labdavezetés floorball ütővel, meghatározott vonalon túlról történő kapura lövéssel
 • Amőba játék jelzőmezekkel
 • Kosárlabda büntetődobás
 • Ügyességi akadálypálya teljesítése időre
 • Frizbi passzolás megadott távolságból
 • Ugróköteles kihívás – 30 másodperc alatt a lehető legtöbb áthajtás teljesítése
 • Tollaslabda passz verseny
 • Dekázás focilabdával – legtöbb érintés adott idő alatt a labda leesése nélkül
 • Íjászat – célba lövés

Diákjaink derekasan küzdöttek a feladatokkal. Úgy tapasztaltuk, hogy lelkesen, legjobb tudásuk szerint teljesítették a kihívásokat. A sportolás, a mozgás jó hatással van nem csak a testre, de a pszichére is, a lelki egészség megőrzésében is fontos szerepet tölt be. Ez is beigazolódott, hiszen mosolygósan, vidáman vonultak a csapatok, egymást buzdítva teljesítették a helyenként nem könnyű feladatokat. Jó hangulatban telt el ez a sportos nap, reméljük, hogy mindenki élvezte és jövőre újra ugyanilyen lelkesedés mellett, eredményesen tudjuk majd ismét megrendezni az Európai Diáksport Napjának eseményeit.

Horváth Zsolt testnevelő tanár